Klasika nebo bruslení

skola bezeckeho lyzovani jizerky
Sdílet na

Pokud s běžkami začínáte, jezděte klasiku. Je to jednodušší a snáze se naučíte rovnováze a skluzu. Začít s bruslením, když ještě neumíte klasiku je častou chybou a výsledkem je často příšerný styl a spousta chyb, kterých je velmi obtížné se zbavovat. U dětí to platí dvojnásob.

Od mírně zkušenějších běžkařů často slýcháváme „pojedu klasiku, ale chci si u toho také zabruslit”. To může říct jenom člověk, který neovládá ani jeden ze zmíněných stylů. Zaměříme-li se na techniku odrazu při jednotlivých stylech, pochopíme, že klasiku a bruslení nelze kombinovat. Na každý styl totiž potřebujeme rozdílné vybavení, které kombinaci obou stylů vylučuje. Jedná se především o lyže.

Při klasickém stylu dochází k odrazu z plochy stojící lyže, která je v tom momentu přilepená ke sněhu pomocí stoupacího vosku, šupin, skinu nebo jiné technologie. Pokud na skluznici žádnou z těchto technologií nemáme, nemůžeme jet klasiku, protože by nám lyže smekaly. Běžky na klasiku (klasičky) jsou delší a jejich konstrukce se od lyží na bruslení zásadně liší. 

Při bruslení dochází k odrazu z hrany jedoucí lyže. Jakmile začnete bruslit na klasičkách, na kterých je namazán stoupací vosk, šupiny, skin atd., lyže vám budou v odrazu zadrhávat. Místo toho, aby jste si užili skluz, budete padat na ústa. 

Kombinování klasiky a bruslení také znemožňuje délka holí. Pokud bruslíte s holemi na klasiku, které jsou o cca. 10 cm kratší, zapichujete si před lyže a přezazíte se o ně. Dalších důvodů je celá řada a rádi vás s nimi seznámíme na našich lekcích.

Sdílet na

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *